Często zadawane pytania: Kurzarbeit oraz Kurzarbeitergeld

FAQ – Często zadawane pytania:

Czy kiedykolwiek pracujesz na krótki czas?

Kurzarbeit to program tymczasowego bezrobocia. Oznacza to, że praca zostanie utrzymana, nawet jeśli pracownik nie będzie mógł pracować z powodów prawnych. Pracodawca przenosi się do Kurzarbeit, jeśli dotyczy to 10% pracowników firmy. Z kilkoma wyjątkami pracownicy mają prawo do odszkodowania od Kurzarbeitergeld.

Czy pracodawca może zapytać o chorobę koronawirusa?

Na to pytanie nie można odpowiedzieć jednoznacznie. Z jednej strony nie ma do tego prawa, z pewnymi wyjątkami. Jednak ważne jest, aby znać stan zdrowia pracownika, jeśli jego choroba może wpłynąć na działanie w miejscu pracy. Obejmuje to Covid-19. Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracodawca musi podjąć działania mające na celu ochronę jak największej liczby osób przed chorobą.

Przypominamy jednak, że zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy przesyłane do pracodawcy w Niemczech musi zawierać diagnozę. Jeżeli czeski lekarz nie uzna tej diagnozy za ubezwłasnowolnienie, niemieckie towarzystwo ubezpieczeń zdrowotnych ma prawo wstrzymać wypłatę zasiłku chorobowego do czasu usunięcia tego niedoboru. Chociaż pracodawca nie jest uprawniony do przekazania Twojej diagnozy, dowie się również z Twojego potwierdzenia o czasowej niezdolności do pracy. Jesteś również zobowiązany do przekazania mu tych informacji z powodów opisanych powyżej.

Firma, w której pracuję, jest poddana kwarantannie. Czy mam prawo do jakichkolwiek pieniędzy?

Z nielicznymi wyjątkami pracodawcy ponoszą ryzyko wniknięcia do społeczeństwa infekcji związanej z rotacją personelu w miejscu pracy. Wiąże się to z kosztami odszkodowań dla pracowników, którzy w przypadku poddania firmy kwarantannie nie mogą zarabiać pieniędzy nie z własnej winy. Ponadto w Niemczech istnieje prawo zapobiegające rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych wśród ludności. Przyznaje pracownikom prawo do odszkodowania za utracone zarobki w okresie ogłoszenia ogólnofirmowej kwarantanny. Rekompensata płacowa jest wypłacana przez pracodawcę przez pierwsze 6 tygodni całej kwarantanny firmy, po 6 tygodniach obowiązek wypłaty wynagrodzenia przechodzi bezpośrednio na organ publiczny, który zarządził kwarantannę.

Gdzie powinienem ubiegać się o Kurzarbeitergeld?

Pracownicy nie proszą o Kurzarbeitergeld. Wniosek składa pracodawca do odpowiedniego federalnego urzędu pracy.

Jaka jest wysokość wynagrodzenia Kurzarbeitergeld?

Pracownicy uprawnieni do Kurzarbeitergeld otrzymują 60% wynagrodzenia. Jeżeli pracownik mieszka w tym samym gospodarstwie domowym z co najmniej jednym dzieckiem, ma prawo do podwyższonej rekompensaty w wysokości 67% wynagrodzenia. Ponieważ jednak zdecydowana większość czeskich pracowników transgranicznych opodatkowuje swoje dochody zgodnie z klasą podatkową 1, w Niemczech uważa się ich za bezdzietnych. Aby otrzymać podwyższony Kurzarbeitergeld, muszą dostarczyć księgowemu pracodawcy odpisy aktów urodzenia i decyzję o uprawnieniu do Kindergeld.

Czy Kurzarbeit dotyczy również pracowników transgranicznych?

Tak, pracownicy transgraniczni, którzy nie są w stanie wykonywać swojej pracy z powodu ogłoszonych środków, również mają prawo do Kurzarbeit. Jednak tylko ci pracownicy, którzy opłacają ubezpieczenie na wypadek bezrobocia ze swoich dochodów, mają prawo do Kurzarbeit. Nie dotyczy to z jednej strony pracowników w tzw. Minijobs, za które to ubezpieczenie nie jest opłacane. Kurzarbeitergeld z jednej strony do osób dojeżdżających do pracy wypłacona tylko wtedy, gdy tryb jest Kurzarbeit jego pracodawca. Jeśli firma działa, samo zamknięcie granic nie wystarczy do ustalenia prawa do Kurzarbeitergeld.

Czy muszę się zgodzić z Kurzarbeit?

Przede wszystkim należy wspomnieć, że niektórzy pracodawcy zastrzegają sobie prawo do Kurzarbeit już w umowie o pracę lub w układzie zbiorowym. Podpisując, pracownicy zgadzają się na reżim Kurzarbeit z ważnych powodów. Dlatego zalecamy zapoznanie się z umową o pracę, aby sprawdzić, czy zgadzasz się z Kurzarbeit na początku.

Jeśli twoje zatrudnienie lub układ zbiorowy nie zawiera takiej klauzuli, pracodawca jest zobowiązany powiadomić pracowników o przejściu na reżim Kurzarbeit. Jego celem jest utrzymanie pracy w czasie, gdy nie ma pracy dla pracowników. Ubezpieczenie ustawowe jest nadal opłacane dla pracowników, więc pracownik nie jest bezrobotny.

Czy podczas Kurzarbeit mogę pracować dla innego pracodawcy?

Znalezienie innej (dodatkowej) pracy nie jest prawnie zabronione. Jednak znalezienie go jest kluczowe dla zapłaty Kurzarbeitergeld. Jeśli pracowałeś już dla innego pracodawcy przed przejściem na Kurzarbeit, możesz kontynuować pracę dla innego pracodawcy, który nie znajduje się w Kurzarbeit. W takim przypadku otrzyma nie tylko stałą pensję od drugiego pracodawcy, ale także Kurzarbeitergeld jako rekompensatę za dochód z pierwszej pracy. Jeśli pracownik chce poprawić swój budżet pracą na pół etatu dopiero po tym, jak jego pracodawca ogłosi Kurzarbeit, prawdopodobnie mu się nie uda. Jeśli dopiero po tym znajdzie brygadę, Kurzarbeitergeld zostanie zmniejszony o dochód z tej brygady o pensję w pierwotnym miejscu pracy.

Czy pracodawca ma prawo zrezygnować ze mnie podczas Kurzarbeit?

Zasadniczo nie, ponieważ celem Kurzarbeit jako tymczasowego bezrobocia jest zapobieganie zwolnieniom. Fakt, że pracodawca znajduje się w sytuacji, w której Kurzarbeit musi złożyć oświadczenie, zwykle nie jest powodem zwolnienia. Inna sytuacja ma jednak miejsce, gdy w trakcie Kurzarbeitu w firmie zajdą zmiany operacyjne i organizacyjne. Zainteresowani pracownicy mogą wówczas otrzymać zwolnienie. Donosy w czasie Kurzarbeit podlegają tym samym regułom, co donosy klasyczne w Niemczech .

Jakie mam opcje, jeśli nie przysługuje mi Kurzarbeitergeld?

We wszystkich takich przypadkach władze niemieckie zalecają zawarcie porozumienia między pracownikiem a władzami czeskimi lub pracodawcą. Jeśli takie porozumienie nie jest możliwe, skontaktuj się z niemiecką Krankenkasse. Ostatnią deską ratunku jest rezygnacja z pracownika i złożenie wniosku do Czeskiego Urzędu Pracy o zasiłek dla bezrobotnych. W roku 2020 wynosi to 45% przeciętnego wynagrodzenia za dany okres, ale nie więcej niż 19 389 CZK. Jeżeli wnioskodawca nie jest zadowolony z tej kwoty pieniężnej, ma prawo ubiegać się o świadczenia z pomocy społecznej, takie jak dodatek mieszkaniowy.

Obecna sytuacja pozbawiła mnie pracy, czy jako osoba dojeżdżająca do pracy mogę ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych w Niemczech?

Nie. Jeżeli jesteś osobą dojeżdżającą do pracy ze stałym miejscem zamieszkania w Republice Czeskiej, możesz ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych tylko w państwie zamieszkania. Parlament Europejski omawia obecnie możliwość ubiegania się o zasiłek dla bezrobotnych w kraju, w którym ubezpieczenie na wypadek bezrobocia jest opłacane przez ponad 12 miesięcy. Jeśli ta propozycja przejdzie, dojeżdżający z Czech pracujący w Niemczech będą mogli w przyszłości faktycznie ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych w Niemczech.

Zostaw swój komentarz